Skip to content

June 26, 2018

1984
Claude Dougdeen, USWA
Grace Hartman, CUPE
Moses McKay, UAW
Norman Paxton, CPU
Jim Perna, ABGW

1985
Carl Anderson, UAW
Fred Dowling, UFCW
Albert Miller, IUE, (CWC)
Henry Weisbach, Council of Union Retirees (OFL)
James K. Wyllie, PSAC

1986
Corrie Barrett, OPSEU
Albert Hearn, SEIU
Gordon Lambert, CAW
Jack Lerette, URW
Iona Samis, UFCW

1987
Charles Coburn “Doc Ames”, USWA
James Hogan, CAW
Charles “Bud” Clark, ACTWU
Kenneth J. Brown, GCIU
Hugh “Bucky” Buchanan, RWDSU

1988
Tino Conetta, CAW
George Hutchens, IUE (CWC)
C. S. Jackson, UE
Aileen Manion, PSAC
Marion Tobin, USWA

1989
George Barlow, RWDSU
George Burt, CAW
Fred Jones, SONG
Peter Klym, CWC
Lucie Nicholson, CUPE

1990
David Archer, ACTWU, TWUA
Ken Gerard, CAW
Doug Hamilton, UBCJOA
Willard E. Bill Hanley, UFCW
Ross Russell, UE

1991
Bill Corns, UFCW
Edith Johnston, CAW
Lorne McIntyre, IWA-Canada
David Pretty, ECWU
Mary Spratt, USWA

1992
Charles Brooks, CAW
Bob Carlin, USWA
Tom Edwards, CUPE
Beverley Haiste, OPEIU
Harry Simon, UFCW

1993
Don Collins, RWDSU
Jim Connell, CAW
Joe Davidson, CUPW
Wilf Oliver, CEP
Ian Reilly, UFCW

1994
Shirley Carr, CUPE
Pat O’Keeffe, CUPE
Cliff Pilkey, CAW
Bill Punnett, URW
Vic Skurjat, ACTWU

1995
Dennis McDermott, CAW
Gerry Gallagher, LIUNA
Julius Hoebink, UFCW
Josephine Uhr, USWA
Jack White, CUPE

1996
Val Bourgeois, IAM
Kealey Cummings, CUPE
Louis Lenkinski, OFL
Glenn Pattinson, CEP
Alex Sharp, USWA

1997
Roxie Baker, CAW
John Fitzpatrick, USWA
Sam Fox, UNITE
Terry Meagher, OFL
Terry O’Connor, CUPE

1998
Al Hershkovitz, UFCW
Bud Jimmersfield, CAW
Robert McMuldroch, IAM
Chris Turcott, UA
Edward C. Witthames, GMP

1999
Jim Ashton, CAW
Anthony F. Berg, SEIU
Muriel Collins, CUPE
Barbara Kerekes, PSAC/CEIU
Lynn Williams, USWA

2000
Larry Bauer, CAW
Ann Newman, CEP
Roy Page, PSAC
Keith A. Morrison, IBEW
Ed Vance, USWA

2001
Tulio Mior, IWA Canada
Jeff McLeod, USWA
Fred Upshaw, OPSEU
Ruth Bergman, OPSEU
Jim Woodward, CUPE

2002
Gord Armes, OPSEU
Joseph (Joe) Atkinson, IAM
Clifford Evans, UFCW
Don Holder, CEP
Harry Hynd, USWA

2003
Gilles Beauregard, OPEIU
Robert Belleville, SMWIA
Sam Connor, IAMAW
Olive Dennis, SEIU
John McNeil, OSSTF

2004
James J. Cowan, GCIU
Lois Hill, CUPE
Neil McMahon, ATU
Elmer McVey, USW
Fred Miron, IWA

2005
Judy Darcy, CUPE
Susan Giampietri, PSAC
Neville Hamilton, IAM
John McEwen, Cornwall and District Labour Council
Ted Roscoe, SEIU

2006
Allan Budway, Sheet Metal Workers
Selma Garten, CUPE
Tom Kukovica, UFCW
Michael Lewis, USW
Bonnie Robichaud, PSAC

2007
Robert (Bob) Beames, OSSTF
Janiss Davidson, ONA
Carol McGregor, OPSEU
Frank Mazur, TCU (USW)
Nycole Turmel, PSAC

2008
Michael J. Fraser, UFCW
Mary Riddell, SEIU
Ben Russell, USW District 6
Oliver Doyle, Kingston & District Labour Council
Walter “Wally” Majesky, IBEW

2009
Eleanor Ryan, PSAC
Bernie Dupuis, OECTA
Clarence Forde, USW
Dan Gilbert, UFCW
James Goodison, IAM (Deceased)

2009
Former OFL Officers:
Ethel Birkett-LaValley
Julie Davis
Sean O’Flynn
Ken Signoretti
Gord Wilson

2010
Elizabeth (Liz) Barkley, OSSTF (Deceased)
Hemi Mitic, CAW
Wayne Samuelson, OFL
Joseph (Ken) Thibeau, OPSEU (Deceased)
Brian Williamson, UFCW Canada

2011
Julius Deutsch, Toronto & York Region Labour Council (Deceased)
Laura Moore, CUPE
Clementine Ng, UNITE HERE, Local 75
Orville Thacker, Waterloo Regional Labour Council
Rob West, SEIU (Deceased)

2012
Robert (Bob) Chernecki, CAW
Kevin Corporon, UFCW Canada
Marnie Daly, OECTA
Gerry Gallagher, LIUNA, Local 183 (Deceased)
Bonnie McLaughlin, OSSTF (Deceased)

2013
Brenda Carrigan, OECTA
Beverly McCloskey,
UAW/CAW, Local 222
James (Jim) Nugent, IAMAW
Jack Ostroski Sr., USW, Local 2251 (Deceased)
Logan Sellathurai, CUPE Local One

2014
Robert Barlow, PSAC/UTE (Deceased)
Kathie Fowlie, UNIFOR, Local 222 (Deceased)
Armando Colafranceschi, IUPAT District Council 46 (Deceased)
Romeo Le Blanc, COPE 343 (Deceased)
Beth Wheatley, OSSTF

2015
John Ball, Peterborough & District Labour Council
John Lewis, Durham Region Labour Council (Deceased)
Ken Lewenza, UNIFOR
James Moffat, Sheet Metal Workers
June Veecock, OFL

2016
Nancy Kearnan, COPE (Deceased)
Helen Fetterly, CUPE
Homer Seguin, USW, (Deceased)
Jim Freeman, Durham Region Labour Council (Deceased)
Wyman MacKinnon, CUPE, Sudbury & District Labour Council

2017
Ed Chudak, OECTA
Gary Parent, Unifor
Stan Raper, UFCW (Deceased)
Dave Ritchie, IAMAW Canada
Joanne Webb, CUPE

2018
Nomination information available here.

COPE 343

Categories

  • Uncategorized
Tweet
Share
Share